Co zrobić ze starymi akumulatorami?
Każdy sprzęt z czasem się zużywa. To twierdzenie jest prawdziwe także dla akumulatorów samochodowych. Nawet jeżeli po wymianie na nowy zdecydujemy się nie wyrzucać starego akumulatora i zatrzymamy go “na wszelki wypadek”, prędzej czy później będziemy musieli się go pozbyć. Pytanie brzmi: Gdzie?
Dlaczego akumulatora nie można po prostu wyrzucić?
Używane w samochodach akumulatory kwasowo-ołowiowe, zawierają w sobie, jak nazwa wskazuje ołów i kwas siarkowy. W mniejszych ilościach zawierają też inne metale ciężkie (cynk, kadm, rtęć). Przedostanie się tych substancji do środowiska, powoduje skażenie gleby i wód podziemnych, niszczy roślinność i może poważnie zatruć uprawy rolne oraz wodę pitną. Dlatego wyrzucanie akumulatorów do zwykłych śmieci jest nielegalne (o dzikich wysypiskach nie wspominając)!
Jak pozbyć się akumulatora?
Istnieją trzy sposoby na legalne i przyjazne dla środowiska pozbycie się akumulatora. Możemy:
- Oddać akumulator do PSZOK
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, obecne w każdej gminie, przyjmują zużyte akumulatory. Wystarczy zawieźć i kompletnie za darmo oddać niepotrzebny sprzęt.
- Zwrócić stary akumulator podczas zakupu nowego
Zgodnie z art. 53 u.b.a. sprzedawca detaliczny kwasowo-ołowiowych baterii i akumulatorów samochodowych jest zobowiązany do przyjęcia zużytych baterii i akumulatorów od użytkownika końcowego. W praktyce oznacza to, że kupując nowy akumulator, możemy oddać sprzedawcy stary sprzęt, pozbywając się problemu. Dodatkowo, jeżeli nie oddamy starego akumulatora, sprzedawca ma obowiązek doliczyć do zakupu opłatę depozytową wysokości 30 zł. Oczywiście, w naszym sklepie z akumulatorami w Sosnowcu, klienci też mają taką możliwość. Z doświadczenia, możemy powiedzieć, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie.
- Sprzedać
Istnieje wiele przedsiębiorstw skupujących stare akumulatory. Sprzedaż jest dobrym wyjściem, jeśli nie planujemy zakupu nowego akumulatora, a chcielibyśmy otrzymać kilkanaście-kilkadziesiąt złotych za pozbycie się starego.
Na jakikolwiek sposób się zdecydujemy, mamy gwarancję tego, że akumulator trafi do zakładu utylizacji odpadów niebezpiecznych, gdzie toksyczne, ale cenne komponenty zostaną bezpiecznie przetworzone do ponownego wykorzystania.