Czym jest akumulator i jakie pełni funkcje w samochodzie?
Akumulator samochodowy to urządzenie gromadzące energię elektryczną, a następnie uwalniające ją, gdy jest potrzebna. To od niego zależy działanie wszystkich instalacji elektrycznych, gdy silnik nie pracuje, jest również niezbędny do rozpoczęcia jazdy autem. Żywotność akumulatora wynosi średnio od 4 do 6 lat, lecz najczęściej przypominamy sobie o jego wymianie dopiero wtedy, gdy nadchodzą niskie temperatury i pewnego dnia okazuje się, że nie możemy uruchomić naszego samochodu.
Jak dopasować akumulator do auta?
Bez sprawnego akumulatora nasz samochód nie będzie działał, dlatego nie warto zwlekać z jego wymianą, gdy zauważymy problemy. Jednak jeśli nie bardzo znamy się na tej branży, to wybór w sklepach może nas przyprawić o zawrót głowy. Co wtedy zrobić? Najlepiej zwrócić się do specjalisty, który od dawna sprzedaje i serwisuje akumulatory, ponieważ on ma dużą wiedzę i doradzi najlepiej. Dodatkowo warto również samemu poznać przynajmniej podstawowe zasady, które ułatwią zakup odpowiedniej baterii samochodowej.
Na rynku są dwa główne typy akumulatorów: tradycyjne z płynnym elektrolitem oraz AGM, czyli zawierające włókno szklane nasączone substancją przewodzącą. Dla większości aut wystarczające są te pierwsze, ale jeśli mamy samochód z dużą ilością elektroniki, konieczne może być zastosowanie technologii AGM. Po wyborze rodzaju akumulatora samochodowego zwracamy uwagę na jego podstawowe parametry, to znaczy pojemność i prąd rozruchowy.
Kierujemy się przy tym wytycznymi producenta zawartymi w książce serwisowej pojazdu z możliwością niewielkich odchyleń. Poza tym zwróćmy uwagę na cechy zewnętrzne akumulatora. Chodzi przede wszystkim o jego wielkość i wymiary, które muszą być dostosowane do ilości miejsca przeznaczonej na niego w aucie. Na koniec ważne jest także rozmieszczenie klem, aby bardzo dobrze nachodziły na właściwe bieguny, ponieważ bez tego akumulator może nie działać.